» english    » francais    » deutsch    » español    » türkçe
 

Orada olmak hersey (mi)?

BUKO31 Kongresi hakkinda bilgi

Kendi gelecegimize karar vermek ve global dislanmaya karsi mücadele için

Entegrasyon ve katilimdan çok bahsediliyor. Seçimlere katilim -..demokratik ya da degil- neredeyse dünyanin her tarafinda var. Vatandaslari, özellikle mahalli karar mekanizmalarina katmak neo-liberal politikanin baslica amaçlarindan biri. Çogunlukla kötüye kullanilan bu katilim mekanizmasindan dünya çapinda büyük bir çogunluk dislanmis durumda. Uzun süreden beri hüküm süren neo-liberal politikalar ve onlara eslik eden savaslar yoksullugu ve sosyal ayrisimlari hizlandirdi ve marjinallesenlerin – „lüzumsuz“ marjinallesme- sayisini artirdi. Insanlar varoslara, banliyölere, mülteci kamplarina ve hapishanelere tikiliyor. Buna bir de çesitli ve neredeyse günlük yasanan cinsiyete, etnisiteye, dine ve sinifa bagli dislanma ve asagilanma ekleniyor. Global bir çogunluk, bu sekilde toplumsal katilim ve pay almanin disinda kaliyor.

Radikal sol buna karsi ne yapabilir? Her türlü dislanmaya karsi mücadele sol politikanin günlük hayatinin bir parçasi durumunda –fakat bunun da ötesinde ortak bir hedef var mi? Böyle bir hedef için yürütülen tartismalarda sürekli „Global Sosyal Haklar“ kavrami ortaya atiliyor. Materyal ve toplumsal zenginlikleri paylasim hakki. Sadece talep edilmesi gereken degil ayni zamanda pratikte ele geçirilmesi gereken haklar. Yasam hakki. Kendi kararini kendi verme hakki. Katilim ve paylasim hakki. Haklar gerçekten de özgür kilma gücüne sahip mi? Ya da bu düsüncenin arkasinda, belki toplumsal entegrasyonun mümkün oldugu ama kendi kararlarini kendi vermede bir artisin olmasinin beklenemeyecegi, dünya çapli bir sosyal devlet ütopyasi barinmiyor mu?

BUKO31’de bu perspektif -dünya çapinda, haklara ve katilima bakis- merkeze oturtulacak: Haklar ve katilim alanlarinda hüküm süren ve genelde kötüye giden süreç radikallesecek mi? Bu çerçevede kongrenin agirlik noktasini asagidaki sorular vasitasiyla is, avrupa birligi/militarizm, iklim ve göç olusturacaktir. 1.) Global dislamalar nerede ve nasil üretiliyor? Buna bagli olarak 2.) Var olan ve mümkün olan mücadele ve müdahale sorunsali 3.) bu mücadelelerde kazanilacak ve baskalarina esin kaynagi olacak ütopyalar. Hak talepleri ve katilim/pay talepleri nasil ifade edilir ve pratikte nasil uygulanir? Buralardan güçlü ve atak hareketler ve egemen sistem içinde tekrar biraraya getirilmesi zor çatlaklar olusabilir mi? Ya da bireysel ve kollektif karara (kendi kararini kendi verme) ve pratik toplumsal dayanismaya yönlendiren mücadeleler çok daha baska mücadeleler midir?

Katilim Ücreti:

Normal Tarife (masraf tutari): 30 EUR
Indirimli Tarife: 20 EUR
Dayanisma Tarifesi: 40 EUR ya da daha fazla

Içindekiler:
Politik ilham, yatma yeri, çocuk bakimi. Yiyecek, alinan ücrete dahil degildir ve bir Vokü-Grubu (Volksküche = Halk mutfagi) tarafindan hazirlanacaktir. Fiyatlari elimizden geldigince düsük tutmaya çalisacagiz. Maddi durumu iyi olmayanlar lütfen önceden bize basvursun. Çünkü BUKO’nun su parolasi geçerlidir : Katilim para yüzünden aksamamali -ama BUKO da para yüzünden aksamamali-.

Kayit:
BUKO Geschäftsstelle, Nernstweg 32, 22765 Hamburg
Tel.: (+0049) 040/39 35 00, Fax: (+0049) 040/28 05 51 22
» mail[at]buko.info, » www.buko.info
» Online kayit


Düzenleyiciler

» Bundeskoordination Internationalismus
» Asta der Universität DortmundMaddi Destek

logo rls  Rosa-Luxemburg-Stiftung

logo aktion selbstbesteuerung  Aktion Selbstbesteuerung

logo stiftung ake  AKE Bildungswerk, Vlotho

logo stiftung umverteilen  Stiftung Umverteilen

logo stiftung w  Stiftung WUnterstützerInnen

Kongre Yeri

» Universität Dortmund
Emil-Figge-Str. 50, Dortmund
(Campus Nord)
Erreichbar vom Hauptbahnhof mit der S1
» Anreise


Kayit:
BUKO Geschäftsstelle
Nernstweg 32, 22765 Hamburg
Tel.: (+0049) 040/39 35 00
Fax: (+0049) 040/28 05 51 22
» mail[at]buko.info
» www.buko.info
» Online kayit


Yerel Kongre Bürosu:
Soziales Zentrum Bochum
Rottstr. 31, 44793 Bochum
Tel.: (+0049) 0234/547 29 58
» kongressbuero[at]buko.info
Öffnungszeiten: Mo: 16-19 h,
Mi: 16-19 h, Fr: 9-12 h


Übersetzung // Translation

Organisation

» Bundeskoordination Internationalismus
» ASTA der Universität Dortmund

» Düzenleyiciler
» Maddi Destek

 
link zu Buko-braucht-Kohle
dominostein